Dernek Faaliyetleri
Duyurular

Sayın Timoder Ailesi!

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına yapacağınız aylık aidat ödemelerine büyük kolaylık sağlayan MobilAidat adlı bilişim ve iletişim imkanlarını birleştirmiş yeni bir  teknolojiyi Sizlere sunuyoruz... Artık aidat ödemek için Bankaya, Derneğe, Arkadaşa ricaya gitmek yok!    GSM operatörü Türkcell, Vodafone yada Avea farketmez! (Diğer BİMCell, PTTCell gibi UÇ NOKTA Operatörlerinden hizmet alanlar bizi arasın!)

MobilAidat nedir?

MobilAidat cep telefonları üzerinden aidat toplamayı sağlayan çok pratik bir servistir.

Sizin yerinize cep telefonu faturanız bu işi hallediyor! Nasıl mı? Sizin yapmanız gereken şey, sadece; ya aşağıdaki websitesi üzerinden yapacağınız kayıt işlemiyle (1. yol), yada,  Derneğimize kayıtlı cep telefonunuzdan yapacağınız tek bir adet SMS mesajıyla (2. yol) sisteme kaydolmanızdır. Geri kalanı sistem otomatik olarak halledecektir. Sisteme dahil olan üyemizden, her ay Aidat 10.00 TL + İşlem Masrafı 1.50 TL Toplam= 11.50 TL cep tel faturasına ilave edilerek, Derneğimiz adına otomatik olarak tahsil edilecektir.

Dikkat! Soldaki DERNEK FAALİYETLERİ menüsü altında MOBİL AİDAT SERVİSİ alt menüsünden konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz....

1. YOL: Mobil Aidat Servisine, ilgili kurumun Websitesi üzerinden kayıt yapma işlemi

Aylık ödemelerinizi cep telefonu faturası üzerinden ödemeye geçiş yapabilmek için, aşağıdaki resmi tıklamanız ve gereken bilgileri girip Tamam butonuna tekrar tıklamanız yeterlidir:

Not: Resmin üzerine tıkladığınızda, TİMODER ile resmi anlaşması bulunan PAYGURU Firmasının Mobil Aidat Ekranına yönlendirileceksiniz. Üyelik işlemini girdikten sonra, TİMODER websayfasımıza geri döndürülürsünüz...

 

2. YOL: Mobil Aidat Servisine, Derneğimize kayıtlı cep telefonunuz üzerinden kayıt yapma işlemi

- Cep telefonunuzun SMS mesajlar bölümüne giriniz

- SMS atılacak numara bölümüne: 8071 yazınız,

- Mesaj kısmına: TIMODER yazıp,mesajı gönderiniz,

- Gelen cevabi mesaja EVET yazıp, gönderiniz.

Tebrikler... Artk Siz de bir Mobil Aidat Servisi üyesi oldunuz...

Mobil Aidat Servisimiz Derneğimize ve üyelerimize hayırlı olsun...

 

TİMODER

Yönetim Kurulu Başkanı

Bünyamin CAVLAK

0532 635 8387


Sayın İş Mahkemeleri Başkanları ve Avukatları

 

1. Derneğimize yazılan emsal ücret araştırması müzekkerelerde, Davacının açmış olduğu emsal ücret yada Tazminat(Ölüm Ve Cismi Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat) gibi alacak davalarında, görevinin yada işinin sadece "makina operatörü" "iş makinası operatörü" yada "kepçe operatörü", yahutta sadece "işçi" olarak tarif edilmesi, genelleme olduğundan dolayı ÖNEMLİ bir bilgi eksikliği oluşmaktadır.  Şöyle ki;  Bu eksik tanımlama belki davacının yaptığı görevin/işin sınıfını ifade eder ancak operatörün yaptığı işin türünü tam tarif edemediğinden dolayı, bu durum (davacının kullandığı iş makinası türüne göre maaşlarının farklı olmasına binaen) alacağı paranın eksik kalmasına / fazla olmasına yol açacaktır.

Bu nedenle, gelen müzekkerede bir  iş makinası operatörünün kullandığı makinaya göre görev türünün ayrıştırılması gerekir. Örnek: Dozer Operatörü, Bekoloder Operatörü, Ekskavatör Operatörü, Greyder Operatörü, Finişer Operatörü ve Ayarcısı, Mobil Vinç Operatörü, Kule vinç operatörü, Kaya Kamyonu Operatörü, Servis Şöforü, Damperli Kamyon Soförü, TIR Şoförü  Devamında, Altyapı, Üst yapı, Tünel Formeni gibi ve benzeri iş makinası türlerine göre görev türü belirtilerek yazılmalıdır.

Davacı Operatörün görev türünün yukarıda yazılı olduğu şekilde ayrıştırılarak verilmesi, davacı lehine doğru emsal maaş bildirmemizi sağlayacak, ayrıca konunun sürüncemeye kalmayarak müzekkereye cevap verme süremizi de kısaltarak, hızlandıracaktır.

 

2.  Derneğimize gelen müzekkerelere vereceğimiz cevaplar için MUTLAKA DÖNÜŞ PULU konulması, ayrıca pulla beraber müzekkere hazırlık, bilgi araştırma, iletişim, kırtasiye vb. masrafları olarak Dernek hesabımıza 50 (Elli) TL yatırılması, Devamında açıklama kısmına, Dava dosya numarası belirtilmesi.  Örneğin. ANKARA 06. İş Mahkemesi 2018/06 gibi  bilgilerinize sunulur.

 

TİMODER (Toplu İş Makinaları Operatörler Derneği)

Yön. Kur. Bşk'lığı

 

Dernek Banka Hesap Noları:

Ziraat Bankası Başkent Şubesi:

Şube Kodu1683, Hesap No: 76459690-5001,

İban:TR36 0001 0016 8376 4596 9050 01

Hesap Sahibi: TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLERDERNEĞİ

Hesap Adı     : TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLERDERNEĞİ

 

 

İş Bankası Kızılay Şubesi:

Şube Kodu 4214  Hesap No: 4214-1853811,

İban No:TR24 0006 4000 0014 2141 8538 11

Hesap Sahibi: TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERA

Hesap Adı     : TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERA

hesaba yatırabilirsiniz.

 

Konunun önemine binaen ilanen duyurulur.

Saygılarımızla.

 

Bünyamin CAVLAK

Yönetim Kurulu Başkanı

Tel: 0532 635 8387


Sayın Üye ve Meslektaşlarımız:

Derneğimizce kamu ve özel kesimdeki kurum ve kuruluşlarla yapılacak olan birçok işbirliği projesinde kullanılmak ve size faydalı işler çıkarabilmek amacıyla, sizlerden gelecek olan bilgiye ve istatistiksel verilere/rakamlara ihtiyaç vardır.

Sizlerden ricamız, sitemize yaşadığınız olaylara ait fotoğraf, video, ilan vs. göndermeniz, bunun yanısıra  yaptığınız veya yapacağınız etkinlikler ile vuku bulan iş kazası, vefat, yaralanma, maddi hasar vb. tür haberleri de ilgili menü başlıkları altında bizlere özverili ve sabırlı bir şekilde "bundan ne çıkar, bir işe yaramaz bu haber!" demeden (Tabii, etik ve ahlak ölçülerine ve kanunlara uyarak) websitemizde kendi elinizle lütfen haber yapınız yada bize whatsapp/facebook/google+/instragram sosyal medya hs. üzerinden gönderiniz.

Biz Sizin hayatınıza değer ve konfor katacak her türlü istek, ihtiyaç ve sorunlarınızla ilgileniyoruz, hepiniz bizim için değerlisiniz, "bir operatörümüz dahi ölmesin/yaralanmasın yada maddi-manevi zarar görmesin" düşüncesiyle hareket ediyoruz.

Sizler bizim için, aileleriniz için, toplum için, büyük TÜRKİYE için, değerlisiniz. Bunu da samimiyetle söylüyoruz, siz de birbirinize söyleyiniz ki, mesleğimiz saygın olsun...

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

TİMODER Ynt.Krl.Bşk.lığı

 


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ ----------------------------------------------

Facebook'taki "TİMODER TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLER DERNEĞİ" adlı grubumuza katılmış olan kıymetli meslektaşlarımızı, bu websitesine de üye olmayı bekliyoruz....


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ ----------------------------------------------

Sayın Üyelerimiz! Sizleri, Derneğimizi meslektaşlarınıza, işverenlere, iş makinaları imalatçı ve distribütörlerine, mesleğe gönül vermiş kişilere duyurmaya ve mesleğimize maddi-manevi katkılarda bulunmaya davet ediyoruz....


DERNEĞİMİZ ÜYELERİNİN AYLIK AİDATLARINI ÖDEMEK İÇİN MOBİL AİDAT SERVİSİ AÇILMIŞTIR...


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ -----------------------------------------------

Sayın Üye ve Meslektaşlarımız ile Ziyaretçilerimize Teşekkür Mesajımız ! 

3-7 Mayıs 2017 Ankara Söğütözü AKM (Atatürk Kültür Merkezi)'nde yapılan KOMATEK 2017 "15. Uluslararası İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı"na katıldık. Derneğimizi; Siz Değerli Üyelerimize,  Sektördeki İş Makinaları İmalatçılarına ve Distribütörlerine, STK, Diğer Sektörel Kuruluşlarına ve Kamoyuna tanıttık.  Bize Sponsorluk yapan Fuar Organizatörlüğüne, Yerli İş Makinaları İmalatçımıza ve Diğer Sponsorlarımıza, ayrıca standımızı ziyarete gelerek bizleri onurlandıran üyelerimize ve diğer tüm ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.     TİMODER Ynt.Krl.Bşk.lığı 08.05.2017, Ankara


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ ----------------------------------------------

Bu Kurumsal websitemiz 23.05.2016 tarihi itibariyle yayın hayatına başlamıştır. Derneğimizle ilgili yayınlayacağımız tüm duyuru ve haberlerimiz ile Sizlerin foto, video, yorum, düşünce, şikayet, istek ve ihtiyaçlarınızı buraya yazabilir ve sonuçlarını takip edebilirsiniz.  Tüm üyelerimize duyurulur...


Ankara Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,1463   6,1574
EURO 6,6890   6,7011
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Anket
Yeni Websitemizi Meslektaşınıza tavsiye edermisiniz?

 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
  DERNEĞİMİZİN TÜZÜĞÜ

BİRİNCİ BÖLÜM
KURULUŞ HÜKÜMLERİ

 

Derneğin Adı ve Merkezi

Madde 1- Derneğin Adı: “Toplu İş makinaları Operatörler Derneğidir.

Derneğin kısa adı “TİMODER”dir. Derneğin logosu ektedir.

Derneğin merkezi Ankara’dır.  

Dernek, yurt içinde ve yurt dışında şube ve temsilcilikler açabilir.

 

Derneğin Ana Amacı ve Bu Amacı Gerçekleştirmek İçin Dernekçe Sürdürülecek Çalışma Konuları ve Biçimleri İle Faaliyet Alanı

Madde 2- Dernek; Alt Yapı ve Üst Yapı işlerinde iş makinaları olarak adlandırılan makine, ekipman ve ataşmanlarının kullanım, sürüş, servis, yedek parça, iş planlama, sevk ve idare, işletme ikmal, bakım-onarım-destek ve eğitim hizmetlerinde çalışan Makina Mühendis, Şef, Tekniker, Formen, Topoğraf, Labaratuvar (Kalite Kontrol),      G- sınıfı iş makinalarını kullanan tüm Operatörler, Şoförler, Atölye Çalışanları vb. kişiler ile 3ncü maddede yazılı meslek sahiplerini bir çatı altında toplamak; teknolojinin bu alanda ulaştığı bilgi düzeyini izlemek ve yakalamak, bunu üyeleri ve ilgili sektörlerle paylaşmak; sektör çalışanlarının meslekleriyle ilgili gelişmelerini sağlamak, sorun, istek ve ihtiyaçlarına ortaklaşa çözüm bulmak amacıyla kurulmuştur.

Dernek, yasalar ile bu tüzük hükümleri uyarınca yönetilir, yukarıdaki amaç ve hizmet konuları doğrultusunda, teknik ve sosyal alanda çalışmalar yapmak üzere faaliyet gösterir. Faaliyetlerinde kamu yararına olma önceliği vardır.

Dernek, bir Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak bu ana amacını gerçekleştirmek için aşağıdaki alt hedefleri belirler ve gerekli faaliyetlerde bulunur:

A. DERNEK TÜZEL KİŞİLİĞİ ADINA BELİRLENEN HEDEFLER VE FAALİYETLER:

1. Mesleki araştırmalar yapmak; Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Yönetim Kurulu kararları yada oluşturulacak komisyonlar  veya  gruplar aracılığı ile derneğin amaç ve görevleri konularında yada mesleki faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesi için araştırma, inceleme ve etütler yapmak, öneri ve dilekleri saptamak; araştırma ve geliştirme merkezleri kurmak; bilgi bankası oluşturmak, gelir getirici projeler hazırlamak ve uygulamak,  bunların sonuçlarını yayımlamak, olumlu görülen sonuçların uygulanmasıyla ilgili kuruluşlarla ortaklaşa hareket etmek 

2. Kamu Yararına Dernek Statüsü kazanmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Dernekler kanununun ilgili maddesinde belirtilen “Kamu Yararına Çalışan Dernekler” statüsünde değerlendirilmesi için gerekli  çaba ve girişimlerde bulunmak, statü kazanıldığında, ilgili mevzuat çerçevesinde hareket etmek.

3. Dernekte uygun çalışma ortamı sunmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Amacın gerçekleştirilmesi için sağlıklı bir çalışma ortamını sağlamak, gerekli her türlü donanım, yazılım, teknik araç, gereç, cihaz, demirbaş ve kırtasiye malzemelerini satın almak, kiralamak, yada yardım ve bağış yoluyla temin ve tedarik etmek.

4. Dernek çalışanlarını atamak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Yönetim ve Denetim Kurulları haricindeki Dernek faaliyetlerinin daha etkin yürütülebilmesi için gerekli yönetim ve hizmetin gerektirdiği münhasır kadrolara istihdam sağlamak, maaş, ücret ve sosyal haklarını ödemek.

5. Şube ve Temsilcilikler açmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Gerekli görülen yurt içi ve yurt dışı yerlerde şubeler ve temsilcilikler açmak.

6. Birlik, Vakıf, Federasyon, Konfederasyon, Sendika kurmak yada üye olmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Amacın gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi durumunda sektörel bazda vakıf kurmak, birlik kurmak veya kurulu bir birliğe katılmak, federasyon kurmak veya kurulu bir federasyona katılmak, sendika kurmak veya kurulu bir sendikaya katılmak,  bunlarla işbirliği halinde sektörel organizasyonlar gerçekleştirmek, bunlara maddi-manevi destekte bulunmak veya bunlardan maddi-manevi yardım, bağış ve destek almak.

7. İktisadi, Ticari, Sanayi işletmeler kurmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Tüzükteki tüm amaçların gerçekleştirilmesi için gerekli olan gelirleri temin etmek amacıyla iktisadi, ticari, sanayi işletmeler kurmak ve işletmek, ticari ortaklıklar kurmak veya katılmak.

8.  Gelir amaçlı etkinlikler düzenlemek: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Amaca yönelik derneğe gelir elde etmek ve/veya tanıtım amacı ile yurtiçinde ve yurtdışında fuarlar, sergiler, geziler, konserler vb. sosyal ve kültürel etkinliklerde bulunmak veya bu tür faaliyetlere katılmak, gerekli yerleri kiralamak. Yine reklam ve sponsorluk yoluyla gelir elde etmek ve/veya tanıtım amacıyla Dernek tesisleri, araç ve gereçleri, websitesi, internet, basın-yayın, TV, radyo vd. ortam ve mecralar üzerinden tanıtım materyalı almak veya vermek.

9. Yardım ve Bağış talep etmek ve toplamak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Derneğin amaçlarını gerçekleştirmek üzere, yasal prosedür içinde yardım ve bağış toplama faaliyetlerinde bulunmak, yurtiçinden ve yurt dışından şartlı yada şartsız ayni ve nakdi yardım ve bağış kabul etmek, vesayet yoluyla bağış kabul etmek.

10. Sektörel STK’larla ortaklaşa çalışmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Tüzük amaçlarının gerçekleştirilmesi için yurt içindeki diğer dernek, vakıf ve üst kuruluş vb. STK’lara, eğitim ve öğretim kurumlarına, Üniversite ve Ar-ge merkezlerine üye olmak, bilgi alışverişinde bulunmak, ulusal çapta seminerler düzenlemek, benzer dernekler tarafından düzenlenen kongre, konferans, seminer, eğitim ve dernek amacı ile uyumlu sair faaliyetlere katılmak üzere temsilci göndermek veya ülkemizde kabul etmek, gerektiğinde temsilcilerini geri çekmek,  bu kuruluşlarla proje bazında ortak çalışmalar yapmak.

11. Uluslar arası çalışmalarda bulunmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Derneğin amacını gerçekleştirmek için uluslararası faaliyetlerde bulunmak, Yasal gereklilikleri yerine getirmek kaydıyla, başka ülkelerde benzeri çalışmalarda bulunan dernek, vakıf ve üst kuruluş vb. STK’lara, eğitim ve öğretim kurumlarına, Üniversite ve Ar-ge merkezlerine üye olmak, bilgi alışverişinde bulunmak, ulusal ve uluslararası seminerler düzenlemek, yabancı ülkelerdeki benzer dernekler tarafından düzenlenen kongre, konferans, seminer, eğitim ve dernek amacı ile uyumlu sair faaliyetlere katılmak üzere temsilci göndermek veya ülkemizde kabul etmek, gerektiğinde temsilcilerini geri çekmek,  bu kuruluşlarla proje bazında ortak çalışmalar yapmak.

12. Derneğe taşınır, taşınmaz mal edinmek veya kiralamak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Dernek ikametgahı ile derneğin  amaç ve hizmetleriyle ilgili faaliyetlerin yürütülebilmesi için gerekli olan taşınır, taşınmaz malları  edinmek yada kiralamak, gerektiğinde satmak yada kiraya vermek, amaçla ilgili her türlü inşaatı yapmak/yaptırmak, gerektiğinde taşınır ve taşınmaz mallar üzerine her türlü ayni hakları koydurmak,  her türlü takyidat tesis etmek, tesis edilmiş olanları fek etmek, kullanım hakkını almak ya da işletmek, kiralamak, sahip olduğu ya da olacaklarını kiraya vermek, lokal ve diğer sosyal tesisler açmak, işletmek, bunlarla gerekli olan her türlü hukuka uygun eylem ve işlemleri yapmak,

(Dikkat: Bu madde hükümlerinin uygulanmasında, madde-51 “Derneğin Amacına Ulaşmak İçin Yapabileceği Tasarruflar” başlığı altında yazılı hak, yükümlülük, yetki, izin ve onaylar geçerli olacaktır.)

13. Bilişim ve İletişim Teknolojisini etkin kullanmak ve Üyelerle paylaşmak:  Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Derneğin kendisi ve Üyeleri ile, varsa Şube,  Temsilcilik, Vakıf, Birlik, Federasyon, Konfederasyonu arasında yada bunların diğer 3ncü kişilerle ve Kamunun yararına bilgisayar, internet, uydu, TV, sabit ve cep telefonu vb. diğer elektronik ortamlarda yazılım, webhosting, website, ortak ağ, email adresi, sosyal medya, forum, blog, grup, bilgi merkezi, spor, müzik, eğlence, katalog, teknik bilgi, hukuki platform vb. türlerde sanal ortamları hazırlamak ve işletmek, email, sms, mms, sosyal medya mesajlaşmaları vb. trafiğini yönetmek, tüm bunlar için gerekli donanım, ekipman, cihaz ve alt ve üst yapıyı tesis etmek, söz konusu sanal ortamlar üzerinden yasal çerçevede dernek, üyeler, kamu ve özel kurumlar ile yurt içi ve yurt dışı her türlü iş ve işlemleri yürütmek, gerekli görülen hallerde 3ncü kişilere ait yekdiğer ortamlara katılmak, ulaşmak ve ortak çalışmak.

14. Kamu ve Özel Kuruluşlarla yardımlaşmak ve ortak projeler yapmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Gerek Üyelerinin istihdam, eğitim ve verimlilik amacına yönelik ve gerekse diğer Tüzük amaçlarının gerçekleşmesine yönelik olarak, gerekli görülmesi halinde,  “5072 sayılı Dernek ve Vakıfların Kamu   Kurum ve Kuruluşları ile İlişkilerine dair Kanun hükümleri” saklı kalmak üzere  Bakanlıklar, Belediyeler, İl Özel İdareleri, Avrupa Birliği, SGK, İşkur, Kosgeb, Tübitak, Kalkınma Ajansı, Kalkınma Bankaları, Meslek Odaları, Borsalar, Çeşitli Ekonomik Ve İşbirliği Teşkilatları, Mesleki Dernek, Vakıf, Kooperatif ve Platformlar, Üst birlik ve kuruluşlar, Özel Yatırımcı, İş Melekleri, Diğer Yatırımcı/Girişimci ve benzeri türde         -bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla- yurt içi ve yurt dışı kurum ve kuruluşlar olarak yardımlaşma yapan ve/veya hibe fonu sağlayan kamu ve özel kuruluşlarla işbirliği yapmak, bu kuruluşların fonlarından yararlanmak üzere projeler hazırlamak, hazırlatmak ve uygulamak, proje bazında ortak çalışmalar yapmak veya yardımlaşmak, bunlara  üye olmak ve üyelikten ayrılmak,

15. Diğer STK’larla platformlar oluşturmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Derneğin amacı ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diğer derneklerle veya Şube,  Temsilcilik, Vakıf, Birlik, Federasyon, Konfederasyon ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ortak bir amacı gerçekleştirmek için plâtformlar oluşturmak,

16.  Diğer Faaliyetlerde bulunmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Derneğin amaçlarının gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan ve kanunların yasaklamadığı her türlü faaliyette bulunmak.

B. DERNEK ÜYELERİ ADINA BELİRLENEN HEDEFLER VE FAALİYETLER:

1. Üye bilgi bankası oluşturmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre;  Derneğin Tüzükte öngörülen amaçlarına ulaşmasına yönelik iş ve işlemlerde üyeler lehine kullanılmak üzere Derneğe üye olmuş ve/veya olacak gerçek ve tüzel şahıslarla ilgili –alınacak izinle– her türlü kimlik, iletişim, adres, temel ve mesleki eğitim ve diploma bilgileri, mesleki sertifikasyon ve ehliyet bilgileri, mesleki bilgi-beceri-tecrübe seviyeleri, çalıştığı işyeri ve yaptığı iş bilgileri, aldığı maaş, ücret, sosyal hak bilgileri, bireysel istek, ihtiyaç ve sorun bilgileri, tercihen çalışmak istediği yeni işyeri, iş ve görev bilgileri ile almak istediği maaş, ücret, hayat sigortası, sosyal hak bilgileri,  bireysel üye olduğu diğer meslek kuruluşları vd. gerekli tüm bilgiler toplanacak, gerekli veri hazırlama prosedürlerinden geçtikten sonra ilgisi ve yetkisi oranında gerek üyelerin bireysel kullanımına ve gerekse kamu ve özel sektördeki ilgililerin müşterek kullanımına açmak.

2. Üyeler arası ilişkileri geliştirmek: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Dernek üyeleri ve yakınları arasında dostluk, arkadaşlık, karşılıklı sevgi ve saygıyı etkinleştirici ve güçlendirici faaliyetlerde bulunmak, beşeri münasebetlerin geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için yemekli toplantılar, konser, balo, tiyatro, sergi, spor, gezi ve eğlenceli etkinlikler vb. düzenlemek veya üyelerinin bu tür etkinliklerden yararlanmalarını sağlamak. Yine üyeleri arasında sosyal, kültürel, bilimsel, mesleki, sportif, sanatsal, eğitsel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ile uygulanmasına destek olmak.

3. Üyelerin Bireysel İhtiyaç ve Sorunlarıyla ilgilenmek, Çözüm bulmak, Hakkını korumak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyelerin her türlü bireysel mesleki, mali, ekonomik, sosyal, hukuki, bedeni ve beşeri istek, ihtiyaç ve sorunlarını tespit etmek, çözümlerine yardımcı olmak, üyelerin işverenden olan hak edişlerinin zamanında ödenmesi/verilmesi için gerekli girişimleri yapmak, üyelerin mesleki sertifikasyon ve işe giriş-çıkış haklarına sahip çıkmak, üyelerin ağır meslek hastalığına yakalanma, iş göremezlik veya iş kazası sonucu yaralanma, sakat kalma ve vefat hallerinde, yada, yangın, sel, deprem, fırtına, vd. doğal afetlere maruz kalma hallerinde yahutta terör ve toplumsal olaylar mağduru olması veyahutta borç yada ekonomik kriz nedeniyle mali yönden acziyet hallerinde, Dernekten ve/veya ilgili kuruluşlardan geri ödemeli ve/veya hibe şekilde ayni ve nakdi yardımda bulunmak, üyenin ikametgahında yada gurbette kendisinin ve 1.derece yakınlarının dernek lokal, yurt, pansiyon vd. sosyal tesislerinden faydalanmasını sağlamak.

4. Üyelerin Toplu ve Müşterek İstek, İhtiyaç ve Sorunlarıyla ilgilenmek, Çözüm bulmak, Hak ve hukukunu korumak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyelerin her türlü müşterek mesleki, mali, ekonomik, sosyal, hukuki, bedeni ve beşeri istek, ihtiyaç ve sorunlarını tespit etmek, çözümlerine yardımcı olmak,  Konuyla ilgili olarak çözüm için resmi makam ve kuruluşlar ile diğer mesleki ve özel kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmak, arabuluculuk yapmak, teklif ve tasarılar sunmak, takip etmek ve sonuçlandırmak, Üyelerin maaş-ücret-sosyal-ekonomik ve diğer haklarının piyasa seviye ve standartlarında olması için gerekli makamlar nezdinde çalışmalar yapmak ve sonuçlandırmak, üyelerin işe giriş çıkış evrak ve işlemlerinde yasal çerçeve dışına çıkılmaması için gerekli girişimleri yapmak, tüm Türkiye çapında çalışılan bölge-iş türü ile kişi unvan-görev-eğitim-tecrübe kriterlerine göre asgari-azami Ücret Tarifesini hazırlamak, uygulamak veya uygulatmak, tüm bu iş ve işlemler ile vaki daha başka ihtiyaçların çözümleri için gerektiğinde kamu ve özel kurum ve kuruluşlarıyla protokoller yapmak, özel hukuk bürolarıyla anlaşmak ve/veya Dernek bünyesinde Hukuk Birimi oluşturmak ve ilgili personeli istihdam etmek.

5. Üyelere İstihdam oluşturmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine ve İşkur’dan alınacak izin ve yetkilere göre; İstihdamı geliştirecek yönde iş yaratmak, üyelerine nitelikli işler bulmak, üyeler arasında iş ilişkilerini geliştirmek. Girişimcilik konularında Kariyer ve mesleki gelişime destek olmak üzere Özel İstihdam konularında çalışmak. Sektörde ara eleman eksikliğini gidermek için çalışmalarda bulunmak, istihdama yönelik eğitim ve öğretim yapılması için kuruluşlarla işbirliği yapmak

6. Üyelerin mesleki bilgilerini arttırmak ve becerilerini geliştirmek: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyeleri bilgilendirmek adına kongre, konferans, sempozyum, panel, kurs ve seminerler düzenlemek. Diğer kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen mevcut yada gelecekte planlanan olan bu tür etkinliklere üyelerin katılımlarını sağlamak ve/veya faaliyetlerden haberdar etmek.

7. Üyeleri ve Kamuoyunu mesleki açıdan bilgilendirmek: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Tüzük amaçlarının gerçekleştirilmesinde gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin etmek, yazılı, basılı, görsel, internet ve elektronik ortamlarda dokümantasyon merkezleri oluşturmak, Derneğin amaç ve faaliyetleri dahilinde radyo ve televizyon, dergi, gazete, kitap, broşür gibi yayın vasıtalarından faydalanmak; üyelerine sektörle ilgili yenilikleri ve yapılan çalışmaları duyurmak için TV, radyo, gazete, dergi, kitap, bülten, katalog, broşür, film, kaset, CD, DVD, USB Flash Bellek, Sandisk gibi manyetik, elektronik ve bilişim teknolojisi yoluyla dijital üretilenler de dahil olmak üzere tüm dijital, görsel, işitsel veya basılı materyalleri hazırlamak ve dağıtmak, Dernek adına süreli yayın çıkartmak ve bu amaçla ilgili makamlardan onay almak, tüm bunlarla ilgili tesis, araç, gereç, cihaz, ekipman, ham yada hazır materyal temin ve tedarik etmek, gerektiğinde üyelerini ve kamuoyunu kendi donanım ve imkanlarıyla bilgilendirmek.

8. Üyelere Mesleki Gelişim Eğitimleri sunmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyelere yönelik her türlü eğitim ve öğretim tesislerini açarak iş makinaları eğitmenini, kullanıcılarını, atölye ve destek personelini yetiştirmek, her seviyede gelişmelerini sağlamak ve/veya bu faaliyetlere öncülük etmek, eğitim ve eğitim için gerekli her türlü bina, alt yapı, üst yapı ve sosyal tesisleri ile makine, ekipman, simülatör, materyal, mefruşat-tefrişat ve personeli temin ve tedarik etmek, yasa hükümleri çerçevesinde alınacak izin ve yetkilerle kullanıcılara operatörlük ve diğer eğitim belgelerini vermek, değişim zamanı gelmiş sertifikaları sahibinin gelişim düzeylerine göre yenilemek, gerekli hallerde söz konusu amaçlarla eğitim, mal ve hizmetleri sunan tüm kamu ve özel kurumlarla işbirliği yapmak.

9. Üyelerin kamuoyunda mesleki saygınlığını arttırmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyelerinin kendilerinin ve mesleğinin sektördeki yerini, bilinirliğini, saygınlığını ve etkinliğini arttırmak üzere çalışmalar yapmak, Alanında uzman kişileri yetiştirmek ve uzman olanları ilan etmek, Kamu ve özel çeşitli  mesleki okul ve üniversitelerde uzman eğitmen yada danışman olmak, yahutta uzman olanların regülatif kurum, kurul, komite ve komisyonlarda görev almalarını sağlayarak, sektöre ve topluma katma değer sağlamak.

10. Üyelerine lokal ve sosyal tesisler açmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyelerinin yararlanmaları ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri, üyeler arasındaki sosyal dayanışma ve birliği sağlamak ve sürdürmek amacıyla lokal açmak,  sosyal ve kültürel tesisler kurmak, bunları Tefriş Etmek ve işletmek.

11. Dernek üyeleri adına sandık kurmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine ve kamu idaresinden alınacak izin ve yetkilere göre; Üyelerin isteğe bağlı müracaatıyla ve müşterek ayni ve nakdi katılımlarıyla bir sandık kurmak suretiyle Dernek üyelerinin kendilerinin ve/veya birinci derece usul ve füru yakınlarının yiyecek, giyecek, şahsi eşya (telefon, saat, takı vb.), ev eşyası gibi zaruri ihtiyaç maddeleri ile toplu okul harcı-masrafı, nişan, düğün, sünnet, doğum, cenaze gibi acil ihtiyaç hallerinde ihtiyaç duyulan çeşitli mal ve hizmetleri karşılamak, Kurulacak Sandık yönetimi tarafından; üyelerin mal ve hizmet yönlü kredi ihtiyaçlarının karşılanması için finans kurumları ve bankalar ile mal ve hizmet sunan kişi ve kuruluşlarla avantajlı ve özel anlaşmalar yapmak.

C. SEKTÖREL AKTÖRLER VE İŞVERENLER ADINA BELİRLENEN HEDEFLER VE  FAALİYETLER:

1. İşveren bilgi bankası oluşturmak ve Kullanıma sunmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyeler adına daha iyi işveren-işçi ilişkilerinin tesisine binaen, yurt içi veya yurt dışında inşaat, maden, tarım, orman ve diğer sektörlerde her türlü alt yapı ve üst yapı işlerini yapan gerçek ve tüzel kişiliklerine ve bunların üst kuruluşlarına ait -alınacak izinle- işveren ve iş bilgi bankasını oluşturmak.

2. İş Makinaları Sektörüyle ilgili mal ve hizmet bilgi bankası oluşturmak ve Kullanıma sunmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Üyeler adına daha iyi makine-imalatçı-satıcı-bakımcı-işçi ilişkilerinin tesisine binaen, gerek sektörde halihazırda mal ve hizmet sunanlara ve gerekse işveren elindeki iş makinaları ve yedek parçalarına yönelik - alınacak izinle- makine-imalatçı-satıcı-bakımcı ile ve işçi bilgi bankasını oluşturmak.

3. Kuruluşlara mesleki rehberlik ve danışmanlık yapmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; yurt içi veya yurt dışında inşaat, maden, tarım, orman ve diğer sektörlerde her türlü alt yapı ve üst yapı işlerini yapan/yaptıran kamu kuruluşları ve özel kurum/firmaların Alt yapı ve üst yapı iş makinalarının kullanıcı ve operatörlerine yönelik mesleki ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda araştırmalar yapmak, teknik hususlar ve operatörlük konularında rehberlik etmek, danışmanlık yapmak, gerektiğinde teknik müşavirlik, ekspertiz ve değerlendirme hizmetleri sunmak.

4. İş Makinaları Sektörünü tanıtmak ve yerli sanayiyi kalkındırmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Her türlü iş makinalarını, ekipmanlarını, tamir bakımları ile operatörlük mesleğini kamuoyuna tanıtmak,  insan, çevre ve iş ilişkileri açısından daha verimli kullanımlarını ve gelişimlerini sağlamak üzere makine imalatçılarına, bakım ve tamircilerine teknik ve operatörlük bazlarında öneriler sunmak,  ortaklaşa ar-ge projeleri yürütmek, İş makinaları alanında yerli sanayinin gelişimine katkıda bulunmak, bu alanda ilgili kuruluşlarla işbirliği yapmak.

5.  İş Makinaları Distribütörleri ve Malzeme Satıcılarıyla ilişkiler kurmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; İş makinaları Distribütör ve Satıcılarına sektörel ihtiyaç ve ticari bilgi ve istatistikler sunmak, yedek parça ve sarf malzeme tedarikçilerine tezgah stok ve kritik parça tedariği önerilerinde bulunmak, regülatif kurumlarla işbirliği yaparak ilgili mal ve hizmet piyasa fiyatlarının dengede tutulmasına yardımcı olmak, sektörde mal ve hizmetlere yönelik sigortacılık faaliyetlerinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına olanak tanımak.

D.  KAMU YARARINA BELİRLENEN HEDEFLER VE FAALİYETLER:

1.  Mesleki İş Kazaları, Tasarruf ve Verimlilik tedbirleri almak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Alt yapı ve üst yapı üretim ve imalat alanlarında oluşan iş kazaları ve yaşanan can ve mal kaybı sebeplerinin önlenmesinde, çalışma esnasında oluşan zaman kaybı ve dolaylı israfın asgari düzeylere indirilmesinde, makine, ekipman ve ataşmanların usulüne uygun kullanılmasında, malzeme ve enerji tasarrufunda, doğa ve çevrenin korunmasında vd. kritik hususlarda araştırmalar yapmak, buna bağlı olarak önlem ve tedbirler almak/aldırmak, denetim uygulama birimleri ve yönetmelikleri oluşturmak veya kamu ve özel sektörde bu tür birimlerin içinde bulunarak işbirliği yapmak.

2.  Nitelikli işgücü temini için Mesleki Temel Eğitim sunmak; Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Alanında eğitilmiş nitelikli iş gücünü elde etmek ve/veya arttırmak amacıyla; üniversiteler, meslek odaları, sektör firmaları, meslek okulları, MYK ve diğer eğitim kurumları ile işbirliği yapmak, temel eğitim tesisleri açmak/açtırmak, temel eğitim vermek/verdirmek ve bunları belgelendirmek.

3.  Sektöre yeni iş gücü kazandırmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; İş makinaları sektöründe, gençleri yada yeni istekli olanları bu mesleğe teşvik etmek, yetenekli ve başarılı öğrenciler için karşılıklı yada karşılıksız eğitim bursu tesis etmek.

4.   Sektörel İstatistik ve Veri Madenciliği Hizmetleri sunmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Derneğin Bilgisayar Ağı ile oluşturulacak üye bilgi bankası, sektörel aktörler ve işverenler bilgi bankası, iş makinaları, ekipman ve ataşmanları bilgi bankası, iş makinaları ve yedek parça imalatçı, distribütör, ve satıcıları bilgi bankası, üye olan yada olmayan piyasada çalışan tüm iş makinaları operatör ve çalışanları bilgi bankası vd. için toplanması gerekli verilerin TÜİK ile yapılacak iş birliğiyle toplanıp, istatistik bilimiyle değerlendirilmesi, söz konusu bilgi bankaları ve kamu yada özel kurum ve kuruluşlarla olan direkt yada dolaylı mesleki ilişkilerin analiz edilip, üyeler ve diğer aktörler bazında daha iyi iş, istihdam, ücret, kamu yararı vd. olanaklarını ortaya koyan veri madenciliği yapılarak üyelerin mesleki yönden  daha fazla gelişmeleri ve refaha kavuşmalarına çaba göstermek,

5. Ulusal Yeterlilik ve Mesleki Standartları belirlemek ve uygulamak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; İş Makinaları operatörlerinin temel ve mesleki eğitim seviyelerinin daha fazla yükseltilmesi, mesleki gerekliliklerin ulusal ve uluslar arası standartlarda yürütülmesi, kişilerin daha kurumsal işte istihdamına, daha huzurlu ve konforlu çalışmasına,  daha yüksek ücret almasına zemin hazırlaması, nihayette daha iyi bir yaşama kavuşmasına ulaşmaları için MEB, MYK, Üniversite ve diğer mesleki eğitim ve regülatif kurumlarla işbirliği yapılarak, dernek içinde ulusal yeterlilik ve mesleki standartlarla ilgili hazırlık, geliştirme ve uygulamalar yapmak, bunlarla ilgili olarak üyelere bilgi vermek, eğitimler ve uygulamalar yapmak/yaptırmak, elde edilen kazanımları kamuya yayımlamak.

6.  Sektörel TSE EN norm ve Standartları ile ve Uluslar arası ISO Kalite Yönetim Sistemlerini belirlemek ve uygulamak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Sektörde yürütülen her türlü işte iyi ilişkilerin kurulması, işverenlerin işyeri ve çalışanlarla uyum içinde olması, sorunların çıkmaması, azalması, tarafların aynı kalitede iş yapması ve mal ve hizmet sunması, çalışan ve tüketici memnuniyeti vd. gerekçelerle Dernek iç işleri ile Üyeler ve sektörel aktörler arasında uygulanmak üzere TSE EN norm ve standartları ile Uluslar arası ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemini ve diğer kalite alt sistemlerini uygulamak, oluşan fayda ve kazanımları üyelere ve sektöre yaygınlaştırmak suretiyle kamu yararı gözetmek.

7.  Doğal afetlerde yardımcı olmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre;  Doğal afet veya ihtiyaç halinde, yasalar tarafından yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlarla  işbirliği yaparak topluma fayda sağlamak.

8. Sosyal Yardım amaçlı yardım ve Gıda Bankacılığı oluşturmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Çeşitli kamu kurum, kuruluşlar ve dernek üyeleri ile işbirliği yaparak toplum içerisinde  ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım ve bağışta bulunmak, ihtiyaç sahibi yerlere okul, cami, yol, su şebekesi, çeşme, kreş, huzurevi, hastane, sağlık ocağı vb. tesisler yapmak,  ayrıca yangın, yaygın hastalık, fırtına, deprem, sel,  gibi olağanüstü hallerde afet merkezlerine yardımcı olmak üzere gıda bankacılığı oluşturarak  “ilgili kanunlarda” belirtilen gıda bankacılığı faaliyetlerinde bulunmak (gıda, giyim, temizlik malzemesi vs.).

9.  Anlaşmazlık halinde bilirkişilik yapmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Kamu ve özel kuruluşların işlerinde çıkacak iş makinaları ve/veya bunlara bağlı teknik, mesleki, mali, ekonomik, sosyal, hukuki, bedeni ve beşeri anlaşmazlıklar ve davalarda bilimsel, yasal ve teknik kurallara uygun şekilde ve ücreti mukabilinde; bağımsız bilirkişilik, hakemlik, jürilik yapmak, kayyum, ekspertiz ve değerlendirme hizmetlerini vermek.

10. Mevzuat değişiklik çalışmaları yapmak: Hazırlanacak olan iç yönetmelik hükümlerine göre; Yukarıda yazılı tüm iş ve işlemlerde mevzuat, standardizasyon ve regülatif kuralların verimli şekilde işlemesine katkı sağlamak, gerekli hallerde mevzuat ve standardizasyon değişikliklerini teklif etmek, taslak hazırlamak, kabulü için gerekli girişimlerde bulunmak, onaylatmak ve ilgililere uygulatmak, ayrıca Sektörü yada üyeleri direkt yada dolaylı etkileyecek kanun, kararname, yönetmelik, kalkınma planı, teşvik vs. mevzuatın hazırlanmasında görüş ve önerilerde bulunmak,

Derneğin Faaliyet Alanı

Dernek, sektörel ve sosyal  alanda yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösterir.

 

İKİNCİ  BÖLÜM

ÜYELİK HÜKÜMLERİ

İş Makinaları Operatörleri ve Kullanıcıları İş Tanımı

Madde 3-  2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu Uyarınca İş makineleri Tanımı: Yol inşaat makineleri ile benzeri tarım, sanayi, bayındırlık, milli savunma ile çeşitli kuruluşların iş ve hizmetlerinde kullanılan, iş amacına göre üzerine çeşitli ekipmanlar monte edilmiş, karayolunda insan, hayvan, yük taşımasında kullanılamayan motorlu araçlardır.

Derneğimizin çatısını oluşturan ve işbu Tüzüğe konu olan İş Makinaları Kullanıcıları (Operatörleri) tanımı: Mesleki çalışmalarını; alt yapı ve üst yapı işlerinde kullanılan iş makinalarının sahada çalışmasıyla ilgili iş planlamasını yapan (proje müdürü, mühendis, tekniker), sevk ve idaresini sağlayan (şef, tekniker, formen), bizzat kullanan (genelde G-sınıf ehliyetli operatör), atölye çalışmalarını yapan (atölye atölye müdürü, atölye şefi, atölye teknikeri, atölye formeni, bakımcı, tamirci, elektrikçi, makasçı, yağcı, malzemeci, stok kontrol, depo, alım-satım vb. personel),  şantiye içinde ve dışında araç süren (şoför - SRC ehliyetli ada B-C-D-E sınıfı ehliyetli), şantiye sahasındaki imalatların ölçüm (topoğraf) ve değerlendirme (laboratuar-kalite kontrol)  işlerini yapan türdeki hizmetlerden birinde veya birkaçında sürdüren meslek sahiplerinin görev yaptığı bir uzmanlık sahasıdır.

Bu vasıflara sahip veya sahip olmayı hedefleyen ve bu alanda  çalışan  meslek sahiplerinin dernek üyesi olmaları için aşağıdaki koşullara uyması gereklidir.

a) En az ilkokul mezunu olmak ancak çalıştığı yerde kendi Unvan ve Görevine uygun temel eğitim veya yüksek okul diplomasına sahip olmak tercih sebebidir

b) Operatörler için G sınıfı ehliyet sahibi olmak yüksek tercih sebebidir

c) Mesleğini  iş makinaları sektöründe sürdürüyor olmak

Ayrıca, şantiyede görevli; proje yönetimi, idari, lojistik ve sosyal hizmetler işlerinde çalışan her kademedeki personel de Derneğe Üye olabilir. Diğer şantiye çalışanlarının kendi statülerine göre Derneğe üyelik kaydı, Yönetim Kurulunun bu konudaki ileride alacağı karara göre yapılabilir.

Üye Olma Hakkı ve Üyelik İşlemleri

Madde 4- Madde-‘3te belirtilen özelliklere uygun, fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve Mevzuatın öngördüğü koşullarını taşıyan her gerçek ve tüzel kişi bu derneğe üye olma hakkına sahiptir. Ancak, yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye’de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.

Dernek Şube Başkanlığına veya Merkez Yönetim Kuruluna yazılı olarak yapılacak üyelik başvurusu, dernek şube veya merkez yönetim kurulunca en çok otuz gün içinde üyeliğe kabul veya isteğin reddi şeklinde karara bağlanır ve sonuç yazıyla başvuru sahibine bildirilir. Başvurusu kabul edilen üye, bu amaçla tutulacak deftere kaydedilir.

Üyeye tekil bazda şube veya merkez Üye defteri üzerinde, dernek sicil no verilir. Ardından Üyeye kimlik kartı verilerek, iş makinaları sektöründe yaptığı ve/veya yapacağı  iş ve  işlemlerde yada mesleki ilişkilerinde kullanılması sağlanır. Üye, aldığı kimlik kartını özenle korur, kartın itibarını istismar etmez, istismarına müsaade etmez, kartın kaybedilmesi, çalınması veya tahribi vb. hallerde, iç yönetmelik hükümlerine göre bedeli mukabilinde yenilenir.

Dernek Üyelik Türleri

Madde 5- Derneğe üye olacak kişilikler için Asil Üyelik ve Onursal Üyelik olmak üzere iki tür üyelik vardır. Şube veya Merkezde aynı kurallar uygulanır.

5.1. ASlL ÜYE: Derneğin asıl üyeleri, derneğin kurucuları ile müracaatları üzerine yönetim kurulunca üyeliğe kabul edilen kişilerdir. Üyeliğin gerektirdiği her türlü yükümlülüğü üstlenmiş ve üyelik haklarından yararlanan üyedir. Üyenin hakları, gereken koşulları içermek kaydıyla her türlü göreve aday olmak ve oy kullanmaktır. Yükümlülükleri ise oluşturulmuş ya da oluşturulacak çalışma birimlerine, etkinliklere ve genel kurul toplantılarına katılmak, ödentilerini zamanında ödemek, Dernek amaç ve hizmet konularına bağlı olarak gerekli çalışmaları yapmaktır.

Asil Üye, seçme ve seçilme hakkına sahiptir, tüm hak ve yetkilere sahip olarak derneğin her türlü organında görev alabilir ve etkinliğinden yararlanabilir.

Asil üyelik herhangi bir süre ile sınırlı olmayıp, üyenin Dernek’ten kendi isteği ile ayrılmaması veya üyeliğine Tüzük’te öngörülen koşullara uygun şekilde kendiliğinden ya da Yönetim Kurulu Kararıyla son verilmemesi halinde süresiz olarak devam eder.

Asil üyelik şartlarını kaybeden üyelerin şartlarını Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilerek üyeliğinin sona erdirilmesi ya da devam etmesi yönünde karara bağlanır.

5.2. ONURSAL ÜYE: Sektörel imalatçı, satıcı ve işverenler, Derneğe maddi ve manevi bakımdan önemli destek sağlamış bulunanlar, Dernek için Derneğin amaç ve hizmet konularında uygun çalışmalarda bulunan ya da bulunabilecek olanlar, Toplumda ve/veya sektörde sevgi ve saygı duyulan önder kişiler, iş dünyasına, ülkemize ve/veya insanlığa, ulusal veya uluslararası ölçekte, olağanın ötesinde bir beceri ve etkinlikle, teknik, idari, mesleki, manevi veya kültürel katkıda bulunmuş kurum ve kişiler onursal üye olabilir.  iki üyenin önerisi ve Dernek Yönetim Kurulunun kararı ile onursal üye yapılabilir.

Onursal üyeler, seçme ve seçilme hakkı olmayan gerçek kişi ve kurumlardır. Onursal üyeler Genel Kurul toplantılarına oy kullanmamak şartıyla katılabilirler. Ödenti vermekle yükümlü değildirler. Yönetim Kurulu, onursal üye olmak için gerekli görülen şartların ortadan kalkması halinde, onursal üyeliğin sona ermesine her zaman karar verebilir.

Onursal üyelerin seçme ve seçilme hakkı yoktur. Ödenti vermekle yükümlü değildirler.

Şubelere Üye Aktarma:

Derneğin şube sayısı 10 (on) fazla olduğunda dernek merkezinde kayıtlı bulunanların üyelik kayıtları ilgili şubelere aktarılır. Yeni üyelik müracaatları şubelere yapılır. Üyeliğe kabul ve üyelikten silinme işlemleri şube yönetim kurulları tarafından yapılır ve en çok otuz gün içinde bir yazıyla Genel Merkeze bildirilir.  

Üyelikten Çıkma

Madde 6-Her üye yazılı olarak bildirmek kaydıyla, dernekten çıkma hakkına sahiptir.

Üyelik; üyelikten ayrılma dileği istifası ya da gerçek kişinin ölümü, tüzel kişiliğin feshi ile sona erer. Her üye şube yada Merkez Yönetim Kurulu Başkanlığına yazılı olarak ayrılma isteğini bildirmekle üyelikten ayrılmış sayılır. Üyelikten ayrılanlara, daha önceden yaptığı ödenti vb geri ödenmez. Üyelikten ayrılma, üyenin derneğe olan birikmiş borçlarını sona erdirmez. Yeniden üye olmak isteyenler için, ilk kez üye olma işlemleri aynen uygulanır.

Üyelikten Çıkarılma ve Dernek Üyeliğinin Sona Ermesi

Madde 7- Dernek üyeliğinden çıkarılmayı gerektiren haller şunlardır:

7.1. Üyelikten çıkarılma aşağıda gösterilen nedenlerle yapılabilir:

a) Dernekler Kanunu, Türk Medeni Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve ilgili mevzuat gereği ile Dernek tüzüğüne göre Dernek üyeliğine engel bir halin varlığının sonradan ortaya çıkması ve/veya, Üye olma şartlarının sonradan kaybedilmesi,

b) Dernek Tüzük hükümleri, Yönetmelikleri ve Meslek Ahlâkı Kurallarına aykırı davranmaktan ya da Dernek organlarınca verilen kararlara uymamaktan ötürü haklarında şube veya Merkez Disiplin Komisyonu yada Onur Kurulunun önerisi ile Merkez Yönetim Kurulu tarafından üyelikten çıkarılma cezası verilmiş olmak;

c) Üst üste üç şube veya Merkez Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katılmamak,

d) İşinin ehli olduğu halde, Şube veya Merkez Yönetim Kurullarınca kendisine verilen görevlerden sürekli kaçınmak,

e) Yazılı uyarılara karşın üye ödentisini iki yıl ödemeyenler, varsa şube veya Merkez Disiplin Komisyonu yada Onur Kurulu‘nun rapor hazırlamasına gerek olmadan,  ilgili Şube Yönetim Kurulu’nun önerisi veya Merkez Yönetim Kurulu’nun kararı ile üyelikten çıkarılabilirler. Bu durumdaki üyelerden tahsilat için yargı yoluna başvurulabilir.

Üyelikten Çıkarılmaya İtiraz

Merkezde;

7.2. Üyelikten çıkarma kararını Merkez Yönetim Kurulu verir. Yönetim Kurulu’nca üyeliğinin sona ermesine karar verilen üye, kararın kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren Yönetim Kurulu’na yazılı olarak başvurarak durumunun Genel Kurul tarafından ele alınmasını talep edebilir.

Üyenin bu talebi, Genel Kurul tarihine kadar Yönetim Kurulu’na iletilmesi halinde yapılacak ilk Genel Kurul’da karara bağlanır. Bu konuda alınacak kararlarda özel bir çoğunluk aranmaz. Genel Kurulun itiraz hakkında vereceği karar kesindir.

Şubelerde;

7.3. Üyelikten çıkarma kararını Şube Yönetim Kurulu’nun önerisi ile Merkez Yönetim Kurulu verir. Merkez Yönetim Kurulu’nca üyeliğinin sona ermesine karar verilen üye, kararın kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren Yönetim Kurulu’na yazılı olarak başvurarak durumunun Genel Kurul tarafından ele alınmasını talep edebilir.

Üyenin bu talebi, Merkez Genel Kurul tarihine kadar Yönetim Kurulu’na iletilmesi halinde yapılacak ilk Merkez Genel Kurul’da karara bağlanır. Bu konuda alınacak kararlarda özel bir çoğunluk aranmaz. Merkez Genel Kurulun itiraz hakkında vereceği karar kesindir.

7.4. Dernekten çıkan veya çıkarılanlar, üye kayıt defterinden silinir ve Dernek mal varlığında hak iddia edemez. Her hangi bir şekilde üyeliği sona ermiş kişiler, derneğe tekrar üye olmayı istemeleri halinde, üyeliklerinin sona erdiği tarihten önceki ödenmemiş ödentilerini ödeme koşulu ile, ilk defa üye olma işlemlerine tabi tutulurlar. 

7.5. Üyelikle ilgili tüm iş ve işlemler, Merkez Yönetim Kurulu tarafından çıkarılacak ve Merkez Genel Kurul tarafından onaylanacak “ÜYE İŞLERİ YÖNETMELİĞİ”nde gösterilir.

 

 
Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:       
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
 
 
Son Ziyaretçi Yorumları
Sinan SIRMA
Ekskavatör ve bekoloder operatörüyüm loder kullanmışlığım da var 9 yılı aşkın bir tecrübem var G sınıfı ehliyetim mevcuttur yurtdışı ve askerlik engelim yoktur

Mesut aydoğdu
Desteğinize üye oldum 12 yıllık loder operatörüyüm yurtdışında iş arıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

serkan keman
C\E EHLİYETİM MEVCUT SRC-2-3-4-5 PSİKOTEKNİK-DİJİTAL SÜRÜCÜ KARTIM MEVCUT AYRICA KAYNAK TECRÜBEM VE KAYNAKÇI BELGEM MEVCUT-KOMPOZİT ASMA TAVAN KARGAS TECRUBEM VAR İŞ ARIYORUM ŞÖFÖRLÜK VEYA KAYNAK İŞİ BÜYÜKLERİM YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM.YURT DIŞI TECRUBEM VAR YURT DIŞIDA OLABİLİR HERKESE ÇOK SELAM IYI ÇALIŞMALAR.SERKAN KEMAN 05444295769


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 19
Dün: 121
Toplam: 185421