Dernek Faaliyetleri
Duyurular

Sayın Timoder Ailesi!

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına yapacağınız aylık aidat ödemelerine büyük kolaylık sağlayan MobilAidat adlı bilişim ve iletişim imkanlarını birleştirmiş yeni bir  teknolojiyi Sizlere sunuyoruz... Artık aidat ödemek için Bankaya, Derneğe, Arkadaşa ricaya gitmek yok!    GSM operatörü Türkcell, Vodafone yada Avea farketmez! (Diğer BİMCell, PTTCell gibi UÇ NOKTA Operatörlerinden hizmet alanlar bizi arasın!)

MobilAidat nedir?

MobilAidat cep telefonları üzerinden aidat toplamayı sağlayan çok pratik bir servistir.

Sizin yerinize cep telefonu faturanız bu işi hallediyor! Nasıl mı? Sizin yapmanız gereken şey, sadece; ya aşağıdaki websitesi üzerinden yapacağınız kayıt işlemiyle (1. yol), yada,  Derneğimize kayıtlı cep telefonunuzdan yapacağınız tek bir adet SMS mesajıyla (2. yol) sisteme kaydolmanızdır. Geri kalanı sistem otomatik olarak halledecektir. Sisteme dahil olan üyemizden, her ay Aidat 10.00 TL + İşlem Masrafı 1.50 TL Toplam= 11.50 TL cep tel faturasına ilave edilerek, Derneğimiz adına otomatik olarak tahsil edilecektir.

Dikkat! Soldaki DERNEK FAALİYETLERİ menüsü altında MOBİL AİDAT SERVİSİ alt menüsünden konuyla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz....

1. YOL: Mobil Aidat Servisine, ilgili kurumun Websitesi üzerinden kayıt yapma işlemi

Aylık ödemelerinizi cep telefonu faturası üzerinden ödemeye geçiş yapabilmek için, aşağıdaki resmi tıklamanız ve gereken bilgileri girip Tamam butonuna tekrar tıklamanız yeterlidir:

Not: Resmin üzerine tıkladığınızda, TİMODER ile resmi anlaşması bulunan PAYGURU Firmasının Mobil Aidat Ekranına yönlendirileceksiniz. Üyelik işlemini girdikten sonra, TİMODER websayfasımıza geri döndürülürsünüz...

 

2. YOL: Mobil Aidat Servisine, Derneğimize kayıtlı cep telefonunuz üzerinden kayıt yapma işlemi

- Cep telefonunuzun SMS mesajlar bölümüne giriniz

- SMS atılacak numara bölümüne: 8071 yazınız,

- Mesaj kısmına: TIMODER yazıp,mesajı gönderiniz,

- Gelen cevabi mesaja EVET yazıp, gönderiniz.

Tebrikler... Artk Siz de bir Mobil Aidat Servisi üyesi oldunuz...

Mobil Aidat Servisimiz Derneğimize ve üyelerimize hayırlı olsun...

 

TİMODER

Yönetim Kurulu Başkanı

Bünyamin CAVLAK

0532 635 8387


Sayın İş Mahkemeleri Başkanları ve Avukatları

 

1. Derneğimize yazılan emsal ücret araştırması müzekkerelerde, Davacının açmış olduğu emsal ücret yada Tazminat(Ölüm Ve Cismi Zarar Sebebiyle Açılan Tazminat) gibi alacak davalarında, görevinin yada işinin sadece "makina operatörü" "iş makinası operatörü" yada "kepçe operatörü", yahutta sadece "işçi" olarak tarif edilmesi, genelleme olduğundan dolayı ÖNEMLİ bir bilgi eksikliği oluşmaktadır.  Şöyle ki;  Bu eksik tanımlama belki davacının yaptığı görevin/işin sınıfını ifade eder ancak operatörün yaptığı işin türünü tam tarif edemediğinden dolayı, bu durum (davacının kullandığı iş makinası türüne göre maaşlarının farklı olmasına binaen) alacağı paranın eksik kalmasına / fazla olmasına yol açacaktır.

Bu nedenle, gelen müzekkerede bir  iş makinası operatörünün kullandığı makinaya göre görev türünün ayrıştırılması gerekir. Örnek: Dozer Operatörü, Bekoloder Operatörü, Ekskavatör Operatörü, Greyder Operatörü, Finişer Operatörü ve Ayarcısı, Mobil Vinç Operatörü, Kule vinç operatörü, Kaya Kamyonu Operatörü, Servis Şöforü, Damperli Kamyon Soförü, TIR Şoförü  Devamında, Altyapı, Üst yapı, Tünel Formeni gibi ve benzeri iş makinası türlerine göre görev türü belirtilerek yazılmalıdır.

Davacı Operatörün görev türünün yukarıda yazılı olduğu şekilde ayrıştırılarak verilmesi, davacı lehine doğru emsal maaş bildirmemizi sağlayacak, ayrıca konunun sürüncemeye kalmayarak müzekkereye cevap verme süremizi de kısaltarak, hızlandıracaktır.

 

2.  Derneğimize gelen müzekkerelere vereceğimiz cevaplar için MUTLAKA DÖNÜŞ PULU konulması, ayrıca pulla beraber müzekkere hazırlık, bilgi araştırma, iletişim, kırtasiye vb. masrafları olarak Dernek hesabımıza 50 (Elli) TL yatırılması, Devamında açıklama kısmına, Dava dosya numarası belirtilmesi.  Örneğin. ANKARA 06. İş Mahkemesi 2018/06 gibi  bilgilerinize sunulur.

 

TİMODER (Toplu İş Makinaları Operatörler Derneği)

Yön. Kur. Bşk'lığı

 

Dernek Banka Hesap Noları:

Ziraat Bankası Başkent Şubesi:

Şube Kodu1683, Hesap No: 76459690-5001,

İban:TR36 0001 0016 8376 4596 9050 01

Hesap Sahibi: TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLERDERNEĞİ

Hesap Adı     : TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLERDERNEĞİ

 

 

İş Bankası Kızılay Şubesi:

Şube Kodu 4214  Hesap No: 4214-1853811,

İban No:TR24 0006 4000 0014 2141 8538 11

Hesap Sahibi: TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERA

Hesap Adı     : TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERA

hesaba yatırabilirsiniz.

 

Konunun önemine binaen ilanen duyurulur.

Saygılarımızla.

 

Bünyamin CAVLAK

Yönetim Kurulu Başkanı

Tel: 0532 635 8387


Sayın Üye ve Meslektaşlarımız:

Derneğimizce kamu ve özel kesimdeki kurum ve kuruluşlarla yapılacak olan birçok işbirliği projesinde kullanılmak ve size faydalı işler çıkarabilmek amacıyla, sizlerden gelecek olan bilgiye ve istatistiksel verilere/rakamlara ihtiyaç vardır.

Sizlerden ricamız, sitemize yaşadığınız olaylara ait fotoğraf, video, ilan vs. göndermeniz, bunun yanısıra  yaptığınız veya yapacağınız etkinlikler ile vuku bulan iş kazası, vefat, yaralanma, maddi hasar vb. tür haberleri de ilgili menü başlıkları altında bizlere özverili ve sabırlı bir şekilde "bundan ne çıkar, bir işe yaramaz bu haber!" demeden (Tabii, etik ve ahlak ölçülerine ve kanunlara uyarak) websitemizde kendi elinizle lütfen haber yapınız yada bize whatsapp/facebook/google+/instragram sosyal medya hs. üzerinden gönderiniz.

Biz Sizin hayatınıza değer ve konfor katacak her türlü istek, ihtiyaç ve sorunlarınızla ilgileniyoruz, hepiniz bizim için değerlisiniz, "bir operatörümüz dahi ölmesin/yaralanmasın yada maddi-manevi zarar görmesin" düşüncesiyle hareket ediyoruz.

Sizler bizim için, aileleriniz için, toplum için, büyük TÜRKİYE için, değerlisiniz. Bunu da samimiyetle söylüyoruz, siz de birbirinize söyleyiniz ki, mesleğimiz saygın olsun...

İlginize şimdiden teşekkür ederiz.

TİMODER Ynt.Krl.Bşk.lığı

 


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ ----------------------------------------------

Facebook'taki "TİMODER TOPLU İŞ MAKİNALARI OPERATÖRLER DERNEĞİ" adlı grubumuza katılmış olan kıymetli meslektaşlarımızı, bu websitesine de üye olmayı bekliyoruz....


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ ----------------------------------------------

Sayın Üyelerimiz! Sizleri, Derneğimizi meslektaşlarınıza, işverenlere, iş makinaları imalatçı ve distribütörlerine, mesleğe gönül vermiş kişilere duyurmaya ve mesleğimize maddi-manevi katkılarda bulunmaya davet ediyoruz....


DERNEĞİMİZ ÜYELERİNİN AYLIK AİDATLARINI ÖDEMEK İÇİN MOBİL AİDAT SERVİSİ AÇILMIŞTIR...


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ -----------------------------------------------

Sayın Üye ve Meslektaşlarımız ile Ziyaretçilerimize Teşekkür Mesajımız ! 

3-7 Mayıs 2017 Ankara Söğütözü AKM (Atatürk Kültür Merkezi)'nde yapılan KOMATEK 2017 "15. Uluslararası İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı"na katıldık. Derneğimizi; Siz Değerli Üyelerimize,  Sektördeki İş Makinaları İmalatçılarına ve Distribütörlerine, STK, Diğer Sektörel Kuruluşlarına ve Kamoyuna tanıttık.  Bize Sponsorluk yapan Fuar Organizatörlüğüne, Yerli İş Makinaları İmalatçımıza ve Diğer Sponsorlarımıza, ayrıca standımızı ziyarete gelerek bizleri onurlandıran üyelerimize ve diğer tüm ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.     TİMODER Ynt.Krl.Bşk.lığı 08.05.2017, Ankara


------------------------------------------------- ⇔♦⇔ ----------------------------------------------

Bu Kurumsal websitemiz 23.05.2016 tarihi itibariyle yayın hayatına başlamıştır. Derneğimizle ilgili yayınlayacağımız tüm duyuru ve haberlerimiz ile Sizlerin foto, video, yorum, düşünce, şikayet, istek ve ihtiyaçlarınızı buraya yazabilir ve sonuçlarını takip edebilirsiniz.  Tüm üyelerimize duyurulur...


Ankara Hava Durumu
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 9,4575   9,4745
EURO 10,9812   11,0010
       
Özlü Sözler
İstemek "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir. (A.Maurrois)
Anket
Yeni Websitemizi Meslektaşınıza tavsiye edermisiniz?

 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
KOD 29 NEDİR ? KOD29 İLE KARŞILAŞTIĞINIZ TAKDİRDE NE YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR?
 

İŞVEREN TARAFINDAN FESHEDİLEN İŞ SÖZLEŞMELERİNDE FESİH BİLDİRİMLERİNDE KULLANILAN KOD29 NEDİR? KOD29’UN HAKKINDA YENİ DÜZENLEMELER NELERDİR? KOD29 İLE KARŞILAŞTIĞINIZ TAKDİRDE NE YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR? - KOD29 NEDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 22/2/2013 tarihli ve 2013/11 sayılı Genelgesinde işten ayrılış nedenleri tablosunda yer alan "29-İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih – 4857 Sayılı Kanun Madde 25-II" kodudur. Ancak 2021 Nisan ayı itibari ile bu kodlarla ilgili olmak üzere yeni bir düzenlemeye gidilmiş ve kod29 kaldırılarak İş Kanunu’nun 25/II bendinde yer alan işverenin haklı fesih halleri için ayrı ayrı kod numaraları belirlenmiştir. İşvereniniz sizi işten çıkardığı takdirde işten çıkarılma nedeninize bu kodlar girildiği takdirde dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu kodlar 42-50 aralığında numaralandırılarak sayılmıştır. Bu kodlar girildiğinde ne anlam ifade ettiğini yazının sonunda yer alan tabloda görebilirsiniz. Kod29, yeni düzenlenen haliyle 42-50 aralığında kod girildiği takdirde bu durumun önemli olduğunu, hak kaybına uğradığınızı bilmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Genelgede yapılan değişiklik ile bundan böyle işten çıkartılan işçi için SGK’ya bildirim yapılırken, söz konusu fiillerin her biri ayrı kod ile gösterileceği için yeni işe alımlarda sonraki işveren işçinin daha önce hangi suçlamayla işten çıkartıldığını daha net bir şekilde görebilecek. Bu da işçinin yeni bir yerde işe girmesini güçleştirecektir.

- BU KODLAR İLE İŞVEREN HAKLI NEDENLE FESHİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİNDE HAK KAYBINIZ NEDİR? İşverenin işçinin iş akdini geçerli feshi halinde işçi, kıdem ve ihbar tazminatını hak edemez. İşverenin iş sözleşmesini 25. maddede gösterilen haklı fesih gerekçeleri ile sonlandırması halinde işçinin iş kanununda gösterilen iş güvencelerinden yararlanması da mümkün olmayacaktır.

Yararlanmayacağı bu güvencelerden en önemlisi de işsizlik maaşıdır. İşveren bazı hallerde bu kodların karşılığı olan nedenlere dayanarak işçinin iş akdine son vermek suretiyle kıdem ve ihbar tazminatı ödemekten imtina etmeye çalışmaktadır. Tazminat ödemekten kaçınmak için gerçekliği olmadığı halde bu yollara işveren tarafından başvurulduğu görülmektedir.

- PEKİ HAK KAYBINA UĞRADIĞINIZ BU DURUMDA NE YAPMALISINIZ? Eğer haksız yere iş sözleşmeniz feshedildiyse ihbar tazminatı davası, kıdem tazminatı davası ve işe iade davası açabileceğinizi bilmenizde fayda bulunmaktadır. Haksız yere sona erdirilen iş sözleşmelerinde işçinin arabulucuya gitme ve dava açma hakkı bulunmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; İş hukuku yargılamasında, iş sözleşmesinin işverence haksız olarak feshedildiğinin ileri sürülmesi halinde, feshin haklı olarak yapıldığının ispat yükü davalı işverene düşer. Genel tatil ve fazla mesai ücretinin ödendiğinin ispat külfeti de davalı işverene düşmektedir.

(9.HD. 5.5.2008 E. 2008/13127 K. 2008/11357) Ancak belirtmekte yarar var ki her somut olayın özelliğine göre talep edilebilecek haklar değişmektedir.

Yukarıdaki dava hakları haksız fesih halinde haksız feshedildiğine dayanarak açabileceğiniz davalar olduğu gibi bu davalarla birlikte başkaca hak kaybınız var ise somut olay ile birlikte ayrıca değerlendirme konusu yapılması gerekmektedir.

Bu aşamada da bir uzman görüşü almak ve bir hukukçu ile birlikte devam etmek daha sağlıklı olacaktır. Somut olaya göre Kıdem Tazminatı Davası, İhbar Tazminatı Davası, İşe İade Davası, İşe Başlatmama Davası, Boşta Geçen Süre Ücreti Davası, Kötüniyet Tazminatı Davası, Sendikal Tazminat Davası vb. davalar ile hak kaybınızın önüne geçilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

KOD29 durumlarında ve iş sözleşmeniz ile alakalı olarak başkaca yaşadığınız sorunlarda ve başkaca uğradığınız hak kayıpları ve bunlar ile ilgili olarak hukuki kısımda neler yapılabileceği konuları ayrıca değerlendirilmelidir.

- ÇIKIŞ BİLDİRGESİNDE YAZAN BU KODLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ MÜMKÜN MÜ?

Öncelikle bu kodlar SGK kayıtlarına işlenmektedir ve işlendiği takdirde başka bir işyerinde çalışmak istediğinizde bu kodlar karşınıza çıkmakta ve yeri geldiğinde işe alınmanıza engel oluşturmaktadır. SGK kayıtlarına işlenen işten ayrılış bildirisinin yapıldığı günden itibaren 10 gün içerisinde işvereninize başvurarak bu kodu düzeltmesini talep edebilirsiniz. İşvereniniz buna yanaşmadığı takdirde arabuluculukta anlaşmanız veyahut davayı kazandığınız takdirde SGK’ ya başvurarak düzeltmeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca açılacak davada da bu kodun düzeltilmesi talep edilebilecektir. Sonuç olarak bu kodlar ile karşılaştığınız takdirde doğrudan işvereninize başvurabilirsiniz ancak sonuç alınamadığı takdirde devam edebileceğiniz yol arabuluculuk ve dava yolu olacaktır.

Yapılan feshin haksız olduğu ortaya çıktığı takdirde işvereniniz yukarıda bahsi geçen tazminatları ödeme yükümlülüğü altına girecektir. İşe iade talebiyle dava açmak isteyen işçi fesih bildiriminin kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde arabulucuya başvurmak zorundadır.

Kod29 ile ilgili olarak yapılan değişiklikler sonucunda yeni kodlar ve işten çıkarma sebebi aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

42 İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek, yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması 4857 sayılı Kanun Madde 25- II-a 43 İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarfetmesi veya davranışlarda bulunması, yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnadlarda bulunması 4857 sayılı Kanun Madde 25- II-b 44 İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.

4857 sayılı Kanun Madde 25- II-c 45 İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması, işyerine sarhoş yahut uyuşturucu madde almış olarak gelmesi ya da işyerinde bu maddeleri kullanması.

4857 sayılı Kanun Madde 25- II-d 46 İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması 4857 sayılı Kanun Madde 25- II-e 47 İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.

4857 sayılı Kanun Madde 25- II-f 48 İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.

4857 sayılı Kanun Madde 25- II-g 49 İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi. 4857 sayılı Kanun Madde 25- II-h 50 İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.

4857 sayılı Kanun Madde 25- II-ı İletişim Bilgileri: Av. Merve AYDEMİR Tel No: 0507 593 2891 aydemirmervee@gmail.com İş Adresi: Pirimehmet Mah. 118. Cad. No:14/17 Merkez/IspartaAv. Merve AYDEMİR      06.10.2021   Okunma Sayısı: 646


Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:       
Şifremi unutum
Aidat Borcu Sorgulama
 
 
Son Ziyaretçi Yorumları
Sinan SIRMA
Ekskavatör ve bekoloder operatörüyüm loder kullanmışlığım da var 9 yılı aşkın bir tecrübem var G sınıfı ehliyetim mevcuttur yurtdışı ve askerlik engelim yoktur

Mesut aydoğdu
Desteğinize üye oldum 12 yıllık loder operatörüyüm yurtdışında iş arıyorum bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim

serkan keman
C\E EHLİYETİM MEVCUT SRC-2-3-4-5 PSİKOTEKNİK-DİJİTAL SÜRÜCÜ KARTIM MEVCUT AYRICA KAYNAK TECRÜBEM VE KAYNAKÇI BELGEM MEVCUT-KOMPOZİT ASMA TAVAN KARGAS TECRUBEM VAR İŞ ARIYORUM ŞÖFÖRLÜK VEYA KAYNAK İŞİ BÜYÜKLERİM YARDIMCI OLURSA ÇOK SEVİNİRİM.YURT DIŞI TECRUBEM VAR YURT DIŞIDA OLABİLİR HERKESE ÇOK SELAM IYI ÇALIŞMALAR.SERKAN KEMAN 05444295769


Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.
Günlük Gazeteler
Sponsorlarımız